admitad

piątek, 17 maja 2019

Monese czy Revolut? Promocja, dają 20 (5+15) GBP.

Wpis gościnny Michała na moim blogu. Michał zna się na technologiach i pomógł mi kupować na Aliexpress Revolutem. Dziś opisuje inny produkt, na którym można zarobić.

Wśród zakupoholików zagranicznych kartem i kontem numer jeden jest Revolut. Mało kto pamięta i wie, że zanim pojawił się Revolut, inną firmą niebankową umożliwiającą założenie kont zagranicznych było Monese. Czy oferta konta w Monese jest atrakcyjna? Przy wielkiej popularności Revoluta i bezpłatności podstawowej oferty wydawałoby się, że Monese jest skazane na przegraną. Jednak nie jest tak do końca. Poniżej omawiam, skąd Monese się wzięło oraz dlaczego ciągle może mieć chętnych. Jest też promocja ;-)

English readers, please click HERE to see English version of ths blog entry.

Od jak dawna i dla kogo jest Monese?

Serwis Monese wystartował znacznie przed Revolutem, we wrześniu 2015 roku. Podstawowym celem fintechu (czyli firmy łączącej technologię z finansami) było zaadresowanie potrzeby posiadania konta bankowego przez imigrantów w Wielkiej Brytanii. Zakładanie konta w brytyjskim banku dla wielu z nich było stresem, czasami okazywało się bardzo trudne i kosztowne. Taka właśnie była historia założyciela firmy, Norrisa Koppel, który przyjechał z Estonii. Odmówiono mu założenia rachunku, bo nie posiadał historii kredytowej ani rachunków służących za potwierdzenie adresu.

Koppel odnalazł niszę rynkową i znalazł sposób, aby ją wypełnić. Aplikacja na smartfony umożliwia założenie konta w GBP i EUR, wykonywanie transferów, zamówienie karty płatniczej dla każdej osoby, która posiadała dowód tożsamości z szerokiej puli rozpoznawanej przez Monese. W tym zbiorze są też dokumenty z Polski!

Jakie rachunki oferuje Monese?

Trzeba zaznaczyć, że Monese nie jest bankiem, a zakładane rachunki przypisane klientom prawdopodobnie są scalane w banku jako rachunki firmy Monese. Nie podlegają więc gwarancjom bankowym. Dlatego raczej polecam je do płatności i rozliczeń w funtach lub euro, ale nie do gromadzenia oszczędności.

Monese oferuje kilka pakietów usług do założonego rachunków w trzech planach: Starter, Plus, Premium. Szczegóły planów znajdziecie TUTAJ.

W planie Starter - podstawowym - rachunek jest bezpłatny, ale płaci się za powiązane usługi: wypłata gotówki z bankomatu kosztuje 1 GBP, wymiana walut to marża 2% (nie mniej niż 2 GBP), doładowanie kartą banku 0,35%. Karta debetowa Monese jest niby bezpłatna, ale za dostawę płaci się 4,95 GBP.

Plan Plus jest szczególnie popularny. Jego koszt miesięcznie to 4,95 GBP. Darmowa dostawa karty debetowej, 6 wypłat z bankomatu bezpłatnie, marża wymiany walut 0,5% (minimum 2 GBP), doładowanie kartą banku 0,35%.

Plan Premium to 14,95 GBP miesięcznie i jak się pewnie domyślacie, nie ma w nim dodatkowych opłat.

Z perspektywy użytkownika Revoluta mogłoby się wydawać to drogo, ale pamiętajmy, że często korzystając z brytyjskich bankomatów zapłacimy również prowizję. Przy większych i regularnych wypłatach może się okazać, że Monese w tej dziedzinie wypada taniej. Weźcie pod uwagę też aspekt historyczny: Monese raczej goni teraz swojego rywala, bo wcześniej firma miała małą konkurencję. Dalej jest atrakcyjnym wyborem dla imigrantów w Wielkiej Brytanii na tle propozycji banków.

Co z przelewami? Monese deklaruje użycie korzystnych kursów wymiany i zero dodatkowych opłat. Z kursami można zapoznać się na stronie Monese TU. W ofercie są także przelewy wewnętrzne. Z kolei zasilenie konta Monese można dokonywać oczywiście przelewami z zewnątrz, bez opłat po stronie Monese (w przeciwieństwie do zasilenia kartą banku).

Co z bezpieczeństwem

Skoro nie jest to bank, to oczywiście obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Ale zaufanie to ma wysoki limit, bo firma istnieje kilka lat i ma mnóstwo pozytywnych opinii na Trustpilot. Monese podlega pod brytyjskiego regulatora, FCA (Urząd Regulacji Finansów).

Jest promocja!

Monese oferuje obecnie (marzec 2020) nagrodę w programie poleceń "Refer a friend / Zaproś znajomych". Sprawdźcie je przed dalszą lekturą, bo warunki promocji zmieniają się. Na start z polecenia dostajemy 5+15 GBP oraz polecający dostaje nagrodę w wysokości 5+15 GBP (nagroda została powiększona w listopadzie 2019 i styczniu 2020). Warunki uzyskania nagrody są następujące: nowy użytkownik, korzystając z aplikacji, powinien założyć rachunek i zamówić kartę, a potem zasilić rachunek i wykonać płatność.

Można też zacząć od założenia rachunku w EUR, ale wówczas nagrody będą również w euro i w tej samej kwocie, czyli w przeliczeniu na złotówki - mniejsze. Tak więc, jeśli założycie konto i zrealizujecie przelew, dostaniecie pierwsze 5 GBP. Kolejne 15 GBP otrzymać można za wykonanie płatności kartą na 500 GBP albo płatności przelewem międzynarodowym. Dodatkowo macie szansę otrzymać 20 GBP za każdą osobę poleconą, gdy spełni ona te same warunki.
W ramach promocji karta zostanie dostarczona bezpłatnie, więc możemy pozostać w darmowym planie Starter. Ciekawostka: karta Monese działa z Apple Pay.

To jak to zrobić? Jak założyć konto Monese, zlecić przelew?

Spełnienie warunków promocji będzie szczególnie łatwe, jeśli macie kartę Revolut, o czym za chwilę. Warto wspomnieć także o tym, że większość stron Monese jest dostępna po polsku, bez barier językowych.
Zacznijmy od Monese. Pobieramy aplikację z Google Play lub App Store. Można też zrobić to ze strony Monese - po wpisaniu numeru telefonu dostaniemy link w powiadomieniu. Monese niedawno spolszczyło aplikację oraz część swoich stron. Przy zakładaniu rachunku wybieramy, czy chcemy mieć rachunek w GBP, czy EUR, odpowiadamy na pytania o e-mail, kraj zamieszkania oraz wpisujemy kod polecenia. I tu uwaga - wpisanie na tym etapie kodu polecenia jest konieczne do otrzymania nagrody! Od razu zamawiamy także kartę do rachunku. Po drodze zostaniemy poproszeni o zdefiniowanie kodu PIN do aplikacji, ale można posłużyć się też odciskiem palca. Będziemy też poproszeni o skan dokumentu tożsamości i selfie.

Mój kod polecenia to: ​MICHA729

A jak zrobić przelew z Revoluta?

Najpierw zapiszmy informacje, na jakie konto zrobić przelew. W aplikacji Monese korzystamy z opcji Konto na dole ekranu. Pokazuje się sort code oraz numer konta - przepisujemy uważnie te informacje. Lepiej sprawdzić je dwa razy! Teraz możemy przejść do Revoluta.
Jeśli nie macie subkonta w funtach w Revolucie, można je otworzyć w kilka sekund (strzałka przy walucie otwiera okno Konta, tam opcja Nowe konto, albo wymiana złotówek na funty). Przechodzimy do płatności i wybieramy przelew bankowy. Dodajemy nowego odbiorcę, wpisując siebie, wskazując jako kraj docelowy Wielką Brytanię i podając rachunek w GBP. Tu trzeba go przepisać jako dwie informacje: numer rozliczeniowy (to jest sort code) i numer konta. Ten numer rozliczeniowy to rodzaj kodu banku działający jak numer kierunkowy. Podajemy kwotę przelewu i gotowe! Teraz trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, to może zająć kilka dni roboczych. Gdy dojdzie karta (i pieniądze), trzeba ją aktywować, a potem możemy wykonać pierwszą transakcję, np. płacąc kartą za bułki w sklepie w Polsce.

Niestety zarobienie pozostałych 15 GBP nie jest tak proste, ale jak najbardziej możliwe. Znam trzy sposoby, dwa wymagają zamówienia karty z Monese, co jest kosztem 4,95 funta. Pierwszy to po prostu robienie zakupów zamówioną kartą. Jeśli będziecie mieli trochę szczęścia, to możecie kupować funty w Revolucie, gdy są tanie, np. po 50-100, przesyłać do Monese i wydawać kartą wtedy, gdy kurs funta wzrośnie - w ten sposób zaoszczędzicie na różnicy kursowej i powoli wyrobicie limit 500 GBP uprawniający do nagrody. Aby przy wydawaniu otrzymać najkorzystniejszy kurs, można podpiąć kartę Monese do karty Curve - zobacz co to za karta np. TUTAJ.

Inna opcja to zamiast wydawania funtów - użycie ich do doładowania Revoluta poprzez kartę Monese! Revoluta tak samo, jak doładowujemy złotówkami, można doładować funtami z karty Monese. Po doładowaniu można przesłać je znowu do Monese i zabawę powtarzać aż do wyrobienia limitu. Tu uwaga: najlepiej nie robić tego zbyt szybko, np. jeden obieg na tydzień - Revolut robi się podejrzliwy, gdy wykonujemy dużo operacji przelewów. Po 5-10 przebiegach wypełnimy limit i w ten sposób nie musimy inwestować w całe 500 GBP, wystarczy 50 do 100, co oznacza niewielką stratę na przewalutowaniu.

Ostatni sposób nie wymaga karty, ale ponosi się nieco większe straty na przewalutowaniu. Polega na tym, że w Revolut kupujemy pewną ilość funtów (najlepiej od razu 500, ale można i mniej, tyle że kilka razy obrócimy) i wysyłamy do Monese. W Monese robimy tymi pieniędzmi przelew walutowy na rachunek PLN. Będziemy musieli poprawnie przepisać cały rachunek oraz kod BIC, np. dla Revoluta to jest REVOGB21. Stracimy na przewalutowaniach ok. 20 zł, o ile wykonamy je w miarę szybko w dni robocze i kurs nie będzie podlegał dużym wahaniom. Uważam, że to jedna z najlepszych opcji dla osób z Polski, bo nie wymaga ponoszenia kosztu karty.

Jeśli zdecydujecie się na kartę Monese, pamiętajcie, że ona za kilka lat się odnowi (co może kosztować). Lepiej wpiszcie sobie w kalendarz datę, by podjąć decyzję, czy ją zatrzymać, czy zastrzec/zrezygnować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz